Sistem yürümüyor

manolya_00 tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Raporda, “Birçok okulda düşük mevcutlu olan sınıflar birleştirilerek sınıf ve öğretmen açığı giderilmeye çalışılmış, kalabalık okullarda sınıf mevcudu 75′e kadar çıkmıştır” denildi.

Cumhuriyet- Kamuoyunda yeteri kadar tartışılmadan uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sisteminin ikinci ayında öğrencilerde sıkılma, dikkat dağınıklığı, yorgunluk gibi şikâyetler arttı, taşıma sistem ile eğitim yapılan okullarda ulaşım sorunları yaşanırken, birçok okulda da sınıf mevcutları daha da arttı. Kışın yaklaşması ile birlikte ısınma ve ulaşımda ciddi sorunların belirginleştiği vurgulanan raporda, “Karma eğitim verilen okullarda, imam hatiplere devam etmeyen çocuklara dönük baskılar yaşandığı görülürken, ilkokullarda türbanla derse girme, branş öğretmenlerinin yetersizliği gibi sorunlar artarak sürüyor” değerlendirmesi yapıldı.

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi tarafından 2. eğitim raporu açıklandı. Raporda, okulların fiziki koşullarının düzenlenmesinin hâlâ devam ettiği, ısınma ve ulaşımda ciddi sorunlar yaşandığı vurgulanıyor. Raporda, yaşanan aksaklıklar özetle şöyle sıralanıyor:

• Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’nın öğretmenlere dönük itibarsızlaştırıcı söylemleri birçok yerde etkisini göstermiştir. Birçok şehirde onlarca öğretmen tehdit almış, veli ya da öğrenciden şiddet görmüştür.

• Bazı okullarda sabahçılar için dersler 06.40’ta başlamaktadır. Çocuklar erken kalkmak zorunda kalkmaktadır. Yine birçok okulda 19.00’da çıkmaktadırlar. Bu durum öğrencilerde dikkat dağınıklığı, yorgunluk gibi şikâyetlerin artmasına neden oluyor.

• Okullarda daha çok seçmeli dini derslere yönlendirme yapılırken, sanat ve spor derslerine yönlendirme yok denecek durumdadır.

• Dini içerikli seçmeli dersler boş geçmezken spor ve sanat içerikli derslere öğretmen bulunmamaktadır.

• Dini içerikli derslere müftülüklerden görevlendirilmiş görevlilerin, cüppe ve sarık gibi kıyafetlerle girdiği tespit edilmiştir.

• İmam hatip ortaokuluna dönüştürülen kimi okullarda hâlâ normal ortaokul sınıfları bulunmaktadır.

• En büyük sorunlardan birisi de temizlitktir. Birçok okulda sabun dahi yoktur.

• Okula başlayan 60-66 aylık öğrencilerde okul fobisi ve okula uyum sorunları ortaya çıkmıştır.