Kocatepe camii tarihi

aleyna nur çelik tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Görsel Sanatlar

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 Kocatepe Mahallesi Kocatepe Camii Hayırseverler Derneği Ekim 1977 senesinde 19.sok.taki birlik kıraathanesinde bir köşesineperde çekilerek kuruldu.Olağan ilk kongresini Mart-1978 de yapmıştır.İlk başkan Veli AYVAZ başkanlığında faaliyetlerine başlayan dernek şu anda Caminin üzerinde bulunduğu 3730 metrekare arsayı Sayın Remzi Trak beyden bağış sözü alarak , 105 metrekaresine küçük bir mescid inşa etmiş ve ilk merkezini kurmuştur.Bu mescid cemaatimizin yoğun gayretleriyle ve inşaat malzemesi yardımlarıyla yapılmıştır.

 

2.genel Kurulda arsa tapu işlemleride göz önüne alınarak Sayın Rafet ALBAYRAK dernek yönetim kurulu başkanı olmuştur.Belediye Başkanı Muzaffer TEKİN Beyin de yardımlarıyla arsamızı derneğimizin üzerine kaydetmiş olduk.

3.dönem Dernek Başkanı Ali AKTUĞ Bey oldu.1985 yılında nihayet camimizin temeli atılmış oldu.Temel atma törenine Eyüp Müftüsü Temel MALKOÇ Hocaefendi , Yeşil Cami İmam Hatibi Abdullah USTAOSMAOĞLU Hocaefendi ,Belediye Başkanı Eyüp UÇAK Bey ve birçok Hoca Efendi katıldı.

Camimizin kaba inşaatı 4-5 sene içinde nihayete erdi.1989 yılında Başkanlığı tekrar Veli AYVAZ Bey devraldı.Mimar Fazlı KONUKSEVER kontrolünde iç işleri ve ince işleri yapıldı.

1993 yılında ki seçimde Mustafa AYDIN (Konçoğlu) Dernek Başkanı olarak seçildi.

Camimiz Mustafa AYDIN önderliğinde ve dernek yönetiminin gayretiyle 1998 yılında ibadete açılmıştır.Cami çevresinde ravak bölümü de özel gayretler sonucu kubbeli bir şekilde Osmanlı mimarisine göre inşa edildi.

2003 yılında da atıl vaziyette olan cami alt bölümü yine Dernek Başkanı Mustafa AYDIN (KONÇOĞLU) ve dernek yönetiminin üstün gayretiyle Kocatepe Kur'an Kursu olarak faaliyete geçti.

Yaz Kur'an Kursu yoğunluğundan dolayı ravakların alt bölümü 10 tane sınıf haline getirildi.

2004 yılı itibariyle Camimizin yan tarafında ki arsalar Dernek Başkanımız Mustafa AYDIN'ın yoğun çabaları , il içi ve il dışı ziyaretlerinde ki temasları ile satın alınarak Kız Kur'an Kursu , depo ve 13 daireli lojman inşa edildi.

2007 yılına gelindiğinde Muhterem başkanımız Mustafa AYDIN'ın hakkın rahmetine kavuşmasıyla dernek başkanlık görevini Veli AYVAZ Bey tekrar almış oldu.2011 yılına geldiğimizde Veli Ayvaz Bey'in başkanlığında hizmetler devam etmektedir.

Bu zamana kadar hizmetlerimizde maddi ve manevi zerre kadar hizmette bulunan cemaatimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor ve rabbimize hayırlarının karşılığını sonsuza dek görmelerini niyaz ediyoruz.