Dünyayı keşfediyoruz

Sena Dalgın tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

MERİDYEN VE PARALELLER

Bir şehrin bölgenin yada ülkenin Dünya üzerindeki yerine coğrafi konum denir.Bir yerin coğrafi konumu oranın çeşitli özellikleri bakımından önem taşır.İklimi,bitki örtüsü,suları,toprakları ve orada yaşayan insanların çeşitli faaliyetleri oranın konumuyla ilgilidir.

Bir yerin coğrafi konumu belirtilirken meridyen ve paralel dairelerinden yararlanıldığı gibi denizlere,bazı ülkelere ve enerji kaynaklarına yakınlığı ya da uzaklığı belirtilerek de konum tanımlanabilir.

MATEMATİK KONUM

Bir noktanın,paralel ve meridyenlerden yararlanarak Dünya üzerinde belirlenen yerine matematik konum denir.Dünya üzerinde herhangi bir noktanın matematik konumunun    belirlenebilmesi için hayali yatay ve dikey çizgi sistemi oluşturmuştur.Bu sistemde yatay çizgilere paralel,dikey çizgilere ise meridyen adı verilir.Paralel ve meridyenlerden oluşan sisteme koordinat sistemi adı verilir.Bu sistem sayesinde Dünya üzerindeki bir yerin ve ya cismin bulunduğu yer çok kolay bir şekilde  tespit edilir.

PARALELLER

Kutup noktalarına eşit uzaklıktaki noktaların birleştirilmesiyle oluşturulan ve Dünya'nın tam ortasından geçen hayali çizgiye Ekvator adı verilir.Ekvator başlangıç paralelidir. Ekvator'a paralel olarak 1 derece aralıklarla çizilen çemberlere paralel adı verilir. Ekvator'un kuzeyinde kalan bölüm Güney Yarım Küre'dir.

Paralellerin Özellikleri:

*Dünya'nın yuvarlak olmasından dolayı paralellerin uzunlukları Ekvator'dan kutuplara doğru gidildikçe küçülür.Kutuplarda nokta halini alır.

*Ekvator'un 90 tane kuzeyinde 90 tane güneyinde olmak üzere toplam 180 tane paralel vardır.

*İki paralel arasındaki uzaklık her yerde 111 km'dir.

*Ekvator'dan kutuplara gidildikçe paralellerin dereceleri büyür.

Meridyenler  :

Kuzey Kutup Noktası ile Güney Kutup Noktası arasında uzanan yarım daire şeklindeki çizgilere meridyen denir.

Meridyenin Özellikleri:

*İngiltere'nin başkentindeki Greenwich (Gırinviç) gözlemevi başlangıç meridyeni olarak kabul edilir.Bu nedenle 0 derece ile gösterilir.

*Başlangıç meridyeninin doğusundaki meridyenlere doğu meridyenleri,batısındaki meridyenlere  ise batı meridyenleri denir.

*Başlangıç meridyeninin 180 tane doğusunda,180 tane batısında olmak üzere toplam 360 tane meridyen vardır.

*İki meridyen arasındaki uzaklık Ekvator'dan kutuplara doğru azalır ve kutuplarda tüm meridyenler birleşir.

*Bütün meridyenler kutuplarda birleştikleri için uzunlukları eşittir.