Küresel Dayanışma Ve İş Birliği

zeynep_dilara_çakır tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Deprem, kuraklık, orman yangını, çığ, sel, toprak kaymaları Dünya'nın değişik bölgelerinde görülen doğal afetlerdendir. Doğal afetler sonrasında ülkeler çok fazla sorunla uğraşmak zorunda kalır. Ancak bu sorunlar ülkenin tek başına altından kalkamayacağı kadar büyük olabilmektedir. Bu nedenle ülkelerin dayanışma ve iş birliği içinde olmaları gerekmektedir. Diğer ülkelerden gelen yardımlar bu sıkıntıların aşılmasında önemli rol oynar.

Ülkemizde 17 Ağostus 1999 tarihinde meydana gelen Marmara depreminde sonra, birçok ülke gerek maddi yardımlarıyla gerekse kurtarma ekipleriyle seferber olmuştur. Aynı şekilde 8 Ekim 2005 tarihinde Pakistan'da meydana gelen deprem sonrasında bu ülkeye yardıma koşan ülkelerin başında ülkemiz olmuştur.

Ülkelerin doğal afetler karşısında birbirlerinin yardımına koşmaları uluslararası etkileşimin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Uluslararası etkileşim sadece doğal afetlerle sınırlı kalmamalıdır. Örneğin, küresel ısınma ve ozon tabakasının incelmesi Dünya ülkelerinin tamamını etkileyebilecek çevre sorunlarıdır. Bu durum, Dünya'nın geleceği adına ülkelerin bir araya gelip çözümler üretmelerini gerekmektedir.

Uluslararası yardımlaşmaya konu olan yanlızca doğal afetler değildir. Hızlı nüfus artışı ve sanayileşmeyle birlikte ortaya çıkan çevre sorunları da ülkelerin iş birliği içinde çözmesi gereken problemlerdir. Çevre sorunlarının varlığı ve etkileri artık tüm Dünya ülkeleri tarafından kabul edilmektedir. Çevre sorunları köreselleşme ve doğal sürecin işlemesiyle bölgesel olmaktan çıkarak köresel bir sorun haline dönüşmüştür.