Atlı Askerlerden Modern Türk Ordusuna

zeynep_dilara_çakır tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 2 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Mete Han'ın tahta geçtiği MÖ 209 yılı Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak kabul edilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılmakta olan onbaşı, yüzbaşı gibi rütbeler Mete'nin ordusunda yaptığı düzenlemelerden gelmektedir.

 

İlk Türk devletlerinde ordu onlu sisteme göre düzenlenmiştir. Mete Han Türk ordusunu onluk, yüzlük, binlik ve on binlik bölümlere ayırmış; her bölümü bir komutana bağlamıştır.

 

Türk ordusunun başlıca özellikleri arasında; ücretli olmaması, daimi olması, büyük oranda atlı askerlerden meydana gelmesi ve sürekli savaşa hazır bulunması yer almaktadır.

 

İlk Türl devletlerinde halk, ordu ile iç içeydi. Kadın ve erkek halkın büyük bölümü orduda görev alırdı. Bu nedenle yabancılar Türkleri ordu millet olarak tanımlamışlardır.

 

Günümüzde koşulların değişmesi ile birlikte Türk ordusu; kara, hava ve deniz kuvvetleri olmak üzere üçe ayrılmışlardır. Türk ordusu eskiden ok, yay, kılıç, mızrak gibi silahlar kullanırken günümüzde uçak, helikopter, tank, füze, denizaltı, top, tüfek vb. birçok modern silaha sahiptir. Türkiye'nin, düşmanlarını caydırıcı silahlı kuvvetleri bulunmaktadır. Bu nedenle uzun yıllar herhangi bir savaşa girmemiştir. Türk gençleri belirli bir yaşa geldiğinde askerlik görevlerini yapmaktadırlar.