Türk Ordusu Ordumuz

cavit can taşdelen tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Türk Ordusu Ordumuz

KUTSAL OCAK

 

Tarih süresince askeri düzenle birlikte doğup, gelişen Türklerin tarihi, dört bin yıl öncesine dayanır. Orta Asya’da başlayan uzun öykü, büyük göçlerin neden olduğu hareketlilikle tüm ana kanallara yayılmıştı.

 

Türk ordusunun temellerini büyük Türk hükümdarı Mete Han atmıştır. Ordunun temelini “onlu sisteme” göre düzenlenmiştir. Bu sistemde en büyük askeri birlikler on bin kişiden oluşan tümenlerdir. Bu sistem günümüz Türk ordusu yanında birçok yabancı devlet tarafından da kullanılmaktadır.

 

1923 yılında kuruluşundan bugüne kadar, savunma politikasını Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi çerçevesinde şekillendiren Türkiye, küresel ve bölgesel istikrarın ko-runmasına yönelik girişimlere aktif bir şekilde katılım yönünde gayret göstermektedir.

Türkiye, sorunlara barışçı yollardan çözüm bulunmasını, çözüm bulunamaması halinde, çatışma-ların kısa sürede durdurularak kalıcı ve adil barışın tesis edilmesini esas alan bir politika izlemekte ve bu politikanın gereği olarak da, barışı destekleyen tüm faaliyetlere katkıda bulunmaktadır.