Dünyanın başka uyduları

esma kaya tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bilimadamları, Ay’ın, bundan 4.5 milyar yıl önce, Dünya’ya Mars büyüklüğünde bir cismin çarpması sonucu oluştuğunu düşünüyor.

California’dabulunan NASA Ames Araştırma Merkezi görevlilerinden Jack Lissauer, buçarpışmanın sonucu olarak etrafa saçılan parçaların Lagrangiannoktalarına takılmış olabileceğini söylüyor; Truva uydularınınyörüngede 100 milyon yıl kadar kalmış olabileceğini de ekliyor.

Lissauer,diğer gezegenlerin çekim güçlerinin Dünya’nın yörüngesinde yarattığıdenge değişikliği sebebiyle, Truva uydularının da zamanla uzayboşluğunda başka alanlara sürüklenmiş olabileceği ihtimali üzerindeduruyor. Diğer gezegenlerin etkisi çok küçük olsa da, Dünyayörüngesinin şeklini değiştirmeye yettiği, bunun da Güneş’in uydularüzerindeki çekimini etkilediği biliniyor.

Kanada’daki BritishColumbia Üniversitesi astrofizikçilerinden Matija Cuk da, küçükasteroit boyutlarındaki cisimlerin, Truva uyduları kadar uzun bir süreyörüngede kalmış olabileceklerini ve bu “kayıp Ay’ların” Dünyaetrafında, milyarlarca yıl dönmüş olabileceğini söylüyor.

Ahmet Polatlı - Yazar Hakkında: