Çevreyi Korumak

batuhan çelik tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Çevreyi Korumak

İslam’a ve diğer bazı dinlere göre yeryüzü ve gökler Allah’ındır. Bizler Allah’ın mülkünde misafirleriz. Allah bizi ağırlamak için her türlü konforu, sayısız güzelliği yaratmıştır. Yaşamak için muhtaç olduğumuz her şey bu dünyada mevcuttur. Ancak insan bu güzelliklerin gerçek sahibinin Allah olduğunu unutmamalı, onu sorumsuzca kullanmamalıdır. Yanlış kullandığımız, israf edip yok ettiğimiz her nimetten dolayı hesaba çekileceğimizi bilmeliyiz.

Yeryüzü, gökler ve ikisi arasında bulunan insanlar, hayvanlar, bitkiler... Bunların hepsi bir bütündür. Aralarında çok ince ilişkiler bulunmaktadır. İnsan dışında bulunan her varlık, Allah’ın ona yüklediği görevi doğal olarak yerine getirmekte ve zincirleme tabiat olayları harika bir şekilde birbirini devam ettirmektedir. Biz buna ekolojik denge diyoruz. Canlılar arasında yalnız insanın konumu farklıdır. Allah insanı bütün varlıkların üstünde, kendi iradesiyle hareket eden bir yönetici, belirleyici cins olarak yaratmıştır. İnsanlar kendilerine düşen görevlerini diğer varlıklar gibi doğal olarak yerine getirmezler. Onlardan istenen görevlerini bilinçli bir şekilde yerine getirmeleridir.

Ne yazık ki insanlar bilinçli olarak yerine getirmeleri gereken görevleri ihmal etmiş, hatta tam tersi bir tutum takınarak güç sınırları içinde bulunan tabiat harikalarını sorumsuzca çarçur etmiştir. Üzerinde yaşadığımız bu güzel mavi beyaz küre, her geçen gün biraz daha grileşmekte, ışıltısı kararmaktadır. Her geçen yıl küresel ısınma biraz daha artmakta ve üzerinde yaşayan canlıları tehdit etmektedir.

Bilmeliyiz ki maddi olarak kazanacağımız hiçbir şey, üzerinde yaşadığımız güzel dünyamızdan daha değerli değildir. Çünkü kapkaranlık uzayda güzel yüzüyle gülümseyen ve üzerine tutunmuş dünyalar dolusu varlığa ev sahipliği yapan bir başka gezegen daha bulunmamaktadır.

İslam dini yapmış olduğumuz her şeyden dolayı hesaba çekileceğimizi tekrar takrar belirtmektedir. İnsanların sayısız canlının barındığı denizlere gemiler dolusu kimyasal atık akıtmaya hakkı yoktur. Sorumsuzca toplu kıyıma tabi tutulan, ve nesli kurutulan, yaşama hakkı bırakılmayan deniz hayvanlarının hesabını Allah insanlara soracaktır. Aynı şekilde insanlar, sayısız canlı barındıran ormanları, kendi arzu ve hevesleri uğruna bir çırpıda yeryüzünden silmeleri ve milyarlarca canlıya hayat hakkı tanımamalarının hesabını da vereceklerdir.

Yüce Allah, Müslüman olarak bizlere, yeryüzünde bozgun çıkaranlara engel olma görevi de vermektedir. Bu yüzden hem kendimiz çevreyi koruma konusunda çok duyarlı davranmalı, hem de bilinçsizce sanayi ürünü kullanarak tabiatta ağır tahribat açan kimselere engel olmalıyız.