Akdeniz İklimi Nedir

GÜROL UZELOĞLU tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

</p><p>Dünya üzerinde Akdeniz iklimi görülen yerler
Resmi büyült

 

Dünya üzerinde Akdeniz iklimi görülen yerler

Akdeniz iklimi, genel olarak, 30° - 40° enlemleri arasında görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 15 - 20°C dir. Yıllık sıcaklık farkı ise 18°C kadardır. Yıllık yağış miktarı 600 - 1000 mm arasında değişir. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın görülür. Karakteristik bitki örtüsü,kızılçam ormanlarının tahrip edilmesiyle ortaya çıkan makilerdir. Makiler, sürekli yeşil kalabilen, kısa boylu, sert yapraklı, kuraklığa dayanabilen, çalımsı bodur bitkilerdir. Mersin, defne, kocayemiş, zeytin, süpürge çalısı, bodur, ardıç gibi bitkiler başlıca maki türleridir. Akdeniz ikliminde yağışın az çok yeterli olduğu orta yükseklikteki yamaçlarda iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar (Kızılçam, sarıçam, karaçam ormanları gibi) yer alır. Akdeniz iklimi en belirgin olarak Akdeniz çevresinde görülmekle birlikte, Güney Portekiz, Afrika nın güneyinde Kap Bölgesi, Avustralya nın güneybatısı ve güneydoğusu, Orta Şili ve ABD nin Kaliforniya eyaletinde de etkili olmaktadır.

Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen 

iklim türüdür. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18 °C dir. 

Kar yağışı ve 

don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür. 

Akdeniz İkliminin Özellikleri

 

 • Yıllık ortalama sıcaklık 15 - 18°e civarındadır.

   

   

 • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 25°eyi geçer.

   

   

 • Ocak ayı ortalama sıcaklığı, güneyde 100e, Ege kıyılarında 7 - 8°e civarındadır.

   

   

 • Yazın güneyden gelen çöl ikliminin etkisinde kaldığından, yağış oluşmaz.

   

   

 • Yağışların yaklaşık yarısı kışın, cephesel etkiye bağlı olarak Kasım - Nisan ayları arasında düşmektedir. (1000 mm)

   

   

 • Kıyıya paralel uzanan dağlar, nemli havanın kışın kıyıda yığılmasına yol açarak, kış yağışlarının uzun sürmesine neden olur.

  Yağışlar

  Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır. Akdeniz iklimi yağış rejimi düzensizdir.

  Akdeniz iklimi bitki örtüsü

   

  </p><p>Maki bitki örtüsü; makiler, kısa boylu bodur çalılardır.
  Resmi büyült

   

  Maki bitki örtüsü; makiler, kısa boylu bodur çalılardır.

  Bitki örtüsü  maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; mersin,  defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaççıklardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.

  Görüldüğü yerler

  Libya, Mısır ve Lübnan hariç (Buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır),

  Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler,  Avustralya’nın güneybatısı,  Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi,  Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir. 

  Türkiye'de Akdeniz iklimi

  Türkiye'de Akdeniz iklimi esas karakterini  Akdeniz Bölgesi'nde,  Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan  ler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara kıyıları ile  Trakya'nın  Ege kıyılarında görülür.